Przejdź do treści
Jesteś tutaj:

Aktualności

Logo Europejskiego Kongresu MŚP w Katowicach, poniżej zdjęcie z jednej z sesji kongresu

Prezes NIK na VII Europejskim Kongresie MŚP w Katowicach

20 października 2017 08:30

Po raz siódmy przedstawiciele nauki, biznesu i samorządu spotkali się w stolicy Śląska na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw. To bodaj największe w Europie wydarzenie odbywające się pod Wysokim Patronatem Parlamentu Europejskiego, poświęcone firmom tego sektora, które na trzydniowy cykl debat, spotkań i warsztatów ściąga do Katowic tysiące gości z kraju i z zagranicy. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, członek Rady Programowej Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, zabrał głos w dyskusji na temat „Kontrola w firmie. Czy jest się czego bać?”

więcej treści z artykułu: Prezes NIK na VII Europejskim Kongresie MŚP w Katowicach

Samochód cysterna z napisem

NIK o zaopatrzeniu aglomeracji w wodę w sytuacjach kryzysowych

19 października 2017 10:15

Duże aglomeracje miejskie w Polsce nie są przygotowane na brak wody pitnej spowodowany zdarzeniami kryzysowymi dotyczącymi systemu wodociągowego. Plany, jakimi dysponują podmioty odpowiedzialne za jej dostawy oparte są na niekompletnych danych, a zapotrzebowanie na wodę obliczane jest jedynie w odniesieniu do liczby mieszkańców. Kalkulacje pomijają na przykład potrzeby zakładów produkujących żywność. Istnieje też realne ryzyko, że w przypadku wystąpienia kryzysu, ze względu na brak sprzętu i środków transportu do przewożenia i dystrybucji wody nie zostanie ona dostarczona wszystkim potrzebującym.

więcej treści z artykułu: NIK o zaopatrzeniu aglomeracji w wodę w sytuacjach kryzysowych

Pałeczki zapalenia płuc

Zakażenia w szpitalach – przedkontrolny panel ekspertów w NIK Zawiera galerię zdjęć Zawiera wideo

18 października 2017 08:00

Czy system przeciwdziałania zakażeniom szpitalnym w Polsce jest na tyle skuteczny, aby pacjenci i personel mogli czuć się bezpiecznie? Gdzie są jego słabe punkty? - zapytali ekspertów w dziedzinie epidemiologii kontrolerzy NIK, przygotowując się do kontroli tego obszaru. Wymiana doświadczeń na temat wielolekooporności bakterii, kłopotów z izolowaniem zakażonych pacjentów oraz brakiem lekarzy epidemiologów wskazała jak wiele aspektów powinna poruszyć rozpoczęta właśnie kontrola.

więcej treści z artykułu: Zakażenia w szpitalach – przedkontrolny panel ekspertów w NIK

Logo Europejskiego Forum Gospodarczego w Łodzi, poniżej zdjęcie z panelu forum

NIK na Europejskim Forum Gospodarczym w Łodzi

17 października 2017 10:10

Na X Europejskim Forum Gospodarczym spotkali się przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych oraz przedsiębiorcy, aby rozmawiać o najważniejszych zagadnieniach dla gospodarki. Interesującym wydarzeniem, które przyciągnęło uwagę uczestników były panele tematyczne o kontroli w samorządach i instytucjach publicznych oraz o kontroli w biznesie, pod patronatem Najwyższej Izby Kontroli. Prezes Krzysztof Kwiatkowski mówił m.in. o znaczeniu organów kontroli państwowej w demokratycznym państwie, przedstawiając jednocześnie najważniejsze ustalenia NIK po kontrolach w samorządach i podmiotach publicznych.

więcej treści z artykułu: NIK na Europejskim Forum Gospodarczym w Łodzi

Sala żłobka

NIK o programie „Maluch”

16 października 2017 10:30

Mimo, iż program „Maluch” przyczynił się w ciągu sześciu lat do ponad dwu i półkrotnego wzrostu miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów, to nie jest możliwe osiągnięcie do 2020 r., postulowanego przez Unię Europejską wskaźnika 33 proc. dzieci do lat 3 objętych opieką instytucjonalną. Wciąż niewiele, bo tylko ponad 17 proc. gmin korzysta z programu, gdyż zapewnienie opieki nad najmłodszymi nie jest obowiązkowym zadaniem samorządów. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w 2016 r. zabrakło 34 tys. miejsc dla dzieci. Zdaniem NIK faktyczna skala potrzeb jest znacznie wyższa i dotąd nie została zbadana.

więcej treści z artykułu: NIK o programie „Maluch”

logo 40 lat Europejskiego Trybunału Obrachunkowego

40 lat Europejskiego Trybunału Obrachunkowego

14 października 2017 09:00

ETO, z którym NIK łączą szczególnie bliskie relacje, obchodzi w tym miesiącu 40. rocznicę utworzenia. Fakt ten uczcili podczas zebrania Komitetu Kontaktowego w Luksemburgu prezesi najwyższych organów kontroli oraz szefowie głównych instytucji unijnych. Wcześniej prezes Krzysztof Kwiatkowski spotkał się osobiście ze stojącym na czele Trybunału Klausem-Heinerem Lehnem.

więcej treści z artykułu: 40 lat Europejskiego Trybunału Obrachunkowego

Ilustracja: Logo Głównego Urzędu Miar, w tle policjant z radarem, taksometr, liczniki wody, dystrybutor paliwa

NIK o polskiej administracji miar

12 października 2017 21:00

Główny Urząd Miar nie wspierał skutecznie przemysłu poprzez transfer wiedzy i technologii, z uwagi na niewielki udział w międzynarodowych projektach badawczych oraz ograniczony kontakt z przedsiębiorcami. Urząd nie rozpoznał także potrzeb polskiej gospodarki w zakresie wzorców, pomiarów oraz nowych rodzajów usług. Nieskuteczny był również nadzór metrologiczny sprawowany przez administrację miar. W latach 2010-2016 w niektórych Okręgowych Urzędach Miar nie przeprowadzono kontroli dużych grup użytkowników przyrządów pomiarowych m.in. taksówkarzy, czy policjantów używających radarów. Tym samym w ocenie NIK, realizacja Celów strategicznych Głównego Urzędu Miar na lata 2010-2015 nie przyczyniła się do podwyższenia jakości świadczonych usług przez administrację miar.

więcej treści z artykułu: NIK o polskiej administracji miar

Szefowie najwyższych organów kontroli na spotkaniu w Luksemburgu

Szefowie najwyższych organów kontroli o wyzwaniach stojących przed instytucjami publicznymi w Europie

12 października 2017 11:00

Kryzys zaufania obywateli do instytucji publicznych oraz rola najwyższych organów kontroli w jego odbudowaniu - to główny temat tegorocznego zebrania Komitetu Kontaktowego szefów NOK Unii Europejskiej. - Krajowe instytucje audytu powinny wybierać do kontroli tematy bliskie obywatelom, które wywierają wpływ na ich codzienne życie - powiedział podczas konferencji w Luksemburgu prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.

więcej treści z artykułu: Szefowie najwyższych organów kontroli o wyzwaniach stojących przed instytucjami publicznymi w Europie

Zdjęcia ze szkolenia dla radnych i wolontariuszy, powyżej grupa bezdomnych psów oraz weterynarz badająca kota

Bezdomność zwierząt - jak poprawić ich byt i finanse gmin Zawiera galerię zdjęć Zawiera wideo

11 października 2017 13:30

Jak powinny działać gminy w zakresie szeroko pojętej ochrony zwierząt, żeby skutecznie, a jednocześnie w sposób humanitarny zmniejszać populacje bezdomnych psów i kotów? Dyskutowano o tym podczas szkolenia dla radnych i wolontariuszy, zorganizowanego w centrali NIK. Wzięli w nim udział także przedstawiciele środowisk prozwierzęcych.

więcej treści z artykułu: Bezdomność zwierząt - jak poprawić ich byt i finanse gmin

Ilustracja: mapa Polski ze strzałkami prowadzącymi za granicę, obok lekarze podczas operacji

NIK o leczeniu za granicą

09 października 2017 07:00

Wprowadzenie dyrektywy transgranicznej umożliwiającej polskim pacjentom uzyskanie zwrotu kosztów za leczenie w innych krajach Unii Europejskiej, nie zwiększyło znacząco dostępności do świadczeń zdrowotnych. W przypadku zaćmy czy chorób stawów - pomimo bardzo dużego zainteresowania Polaków leczeniem za granicą - średni czas oczekiwania na zabieg w kraju nawet się wydłużył. Ustalenia kontroli wskazują, że główną barierą w pełnym wykorzystaniu możliwości leczenia za granicą była konieczność samodzielnego sfinansowania zabiegów przez pacjentów, którym NFZ refundował koszty po zakończeniu leczenia.

więcej treści z artykułu: NIK o leczeniu za granicą

Przeczytaj treść ponownie

Najwyższa
Izba Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli
Skr. poczt. P-14, 00-950 Warszawa
tel. 22 444 50 00
nik@nik.gov.pl
NIP: 526-10-58-627, REGON: 000000052