Przejdź do treści
Jesteś tutaj:

Kto kontroluje kontrolerów NIK?

Kto kontroluje kontrolerów

03 lutego 2012 09:41

NIK mimo nadrzędnej pozycji w dziedzinie kontroli chętnie poddaje się inspekcji innych państwowych instytucji. Izba współpracuje np. z GIODO, by skutecznie chronić dane osobowe, oraz z ABW w celu zapewnienia bezpieczeństwa informacjom poufnym. Transparentność NIK wzmacniają dodatkowo tzw. przeglądy partnerskie, których dokonują kontrolerzy z innych krajów.

NIK znajduje się pod stałą kontrolą parlamentu, w którym funkcjonuje specjalna sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej (KOP). Izbę w zakresie gospodarności sprawdza dodatkowo zewnętrzny audytor. Z kolei poszczególne komórki kontroli wewnętrznej wspierane są przez inne instytucje państwowe: np. GIODO i ABW. NIK zwraca się także cyklicznie z prośbą do europejskich najwyższych organów kontroli o dokonanie w Izbie tzw. przeglądu partnerskiego (peer review). - W moim przekonaniu powinniśmy wręcz zabiegać o takie formy kontroli, bo wnoszą one do instytucji powiew świeżego powietrza - uważa Paweł Banaś, Radca Prezesa NIK.

Kto kontroluje kontrolerów

Bieżący przegląd partnerski koncentruje się na procedurze kontrolnej stosowanej przez NIK. Sprawdzone zostaną m.in.: priorytety kontroli, jej planowanie, czynności kontrolne, raportowanie oraz działania podejmowane po zakończeniu każdej inspekcji. Poszczególnym elementom procedury przyjrzą się doświadczeni audytorzy z Austrii, Danii, Holandii i Litwy. Wyniki przeglądu będą znane pod koniec 2012 roku.

Zobacz inne artykuły z kategorii "Poznaj NIK" >>

 

Materiały audiowizualne dla radia, TV i portali internetowych >>

Kategorie: zewnętrzny audyt NIK, poznaj NIK

Informacje o artykule:

Data utworzenia: 03 lutego 2012 09:41
Data publikacji: 03 lutego 2012 09:41
Wprowadził/a: Krzysztof Andrzejewski

Data ostatniej zmiany: 05 lipca 2013 10:32
Ostatnio zmieniał/a: Andrzej Gaładyk

 

Przeczytaj treść ponownie

Najwyższa
Izba Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli
Skr. poczt. P-14, 00-950 Warszawa
tel. 22 444 50 00
nik@nik.gov.pl
NIP: 526-10-58-627, REGON: 000000052