Logo Najwyższej Izby Kontroli

Wielka Defilada Niepodległości

2018-08-15 14:15:00

To ważny dzień w historii - nie tylko Polski. Święto Wojska Polskiego ustanowione zostało na pamiątkę zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 r. Z tej okazji oraz w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, w Warszawie odbyła się niezwykła defilada. W obchodach Święta wziął udział prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.

Pierwszy raz defilada odbyła się na Wisłostradzie, a nie jak w ubiegłych latach w Alejach Ujazdowskich. Można było zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje polska armia. Nad głowami zebranych przeleciało ponad 100 samolotów i śmigłowców. Przed trybuną honorową przejechało 200 wojskowych pojazdów poczynając od  czołgów, opancerzonej artylerii na lekkich wozach rozpoznania kończąc. Każdy rodzaj wojsk wystawił swoje pododdziały,  maszerowali też nasi sojusznicy z NATO, w sumie 1500 żołnierzy.  Było też miejsce dla 900 rekonstruktorów, którzy zaprezentowali się w historycznych mundurach od średniowiecza po wiek XX.

Defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego 1
Defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego 2
Defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego 3

Jak co roku przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli, z prezesem Krzysztofem Kwiatkowskim na czele, uczestniczyli w uroczystościach rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, jakie odbywają się na terenie całej Polski. Bitwa nie zaczęła się 15 sierpnia, ale kilka dni wcześniej. Kiedy przeważające siły bolszewików walczyły na przedpolach Warszawy, polskie wojska pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego śmiałym manewrem znad Wieprza zagroziły tyłom nieprzyjaciela.  W efekcie atak doprowadził do oskrzydlenia i ucieczki bolszewików. Zwycięstwo w tej bitwie oraz późniejsze w bitwie nad Niemnem powstrzymało marsz Armii Czerwonej i przeniesienie rewolucji do Niemiec i dalej na zachód Europy.  

Ambasador brytyjski lord Edgar D’Abernon nazwał Bitwę Warszawską osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata.

Defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego 4
Defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego 5

Wygenerowano: 2020-05-25 10:49:29