Logo Najwyższej Izby Kontroli

Prezes NIK przyjacielem Schroniska Na Paluchu

2019-05-18 14:50:00

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, znane wszystkim jako Schronisko Na Paluchu, po raz kolejny uroczyście podziękowało osobom i instytucjom od lat zaangażowanym w działania na rzecz zwierząt. W tym roku wśród wyróżnionych znalazł się Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, który podczas Czwartego Warszawskiego Dnia Zwierząt odebrał pamiątkową statuetkę.

- To dla mnie wielkie wyróżnienie. Cieszę się, że działania instytucji, którą kieruję, tak skutecznie i realnie przyczyniają się do poprawy losu bezdomnych zwierząt - mówił Prezes NIK, dziękując za przyznany tytuł Przyjaciela Schroniska Na Paluchu.

Podczas Czwartego Warszawskiego Dnia Zwierząt pracownicy schroniska, wolontariusze, przedstawiciele organizacji prozwierzęcych i miłośnicy zwierząt oklaskiwali tych, którzy otrzymali specjalne nagrody za wieloletnie wspieranie akcji. - To dzięki takim ludziom i ich działaniom świat staje się lepszy - podkreślali organizatorzy, włączając Prezesa NIK do grona przyjaciół Palucha.  Zaznaczyli także, że zawsze pamiętają, jak duże wsparcie stanowi dla nich NIK, opowiadając się za znakowaniem i rejestrowaniem psów i kotów, upowszechnianiem zabiegów kastracji lub sterylizacji zwierząt oraz wskazując na konieczność edukowania społeczeństwa.

Tymczasem  Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski przypominał, że dzięki prowadzeniu systematycznych akcji na rzecz zwierząt, skala ich bezdomności stale maleje. - Nie może nas to jednak usypiać. Działania instytucjonalne, kompleksowe i wielokierunkowe nadal są konieczne - podkreślał Prezes Kwiatkowski.

Wyniki kontroli NIK wielokrotnie wskazywały, że nie uda się rozwiązać problemu bezdomności zwierząt, poprzestając na ich wyłapywaniu i prowadzeniu schronisk. Dlatego też od lat Izba postulowała zmiany przepisów, dotyczących losu zwierząt, walczyła o ich godne życie. Prowadziła też działania edukacyjne m.in. w środowiskach samorządowych.

W lutym br. Schronisko Na Paluchu przekazało, że jeszcze nigdy w historii nie zdarzyło się, żeby było u nich tak mało zwierząt.  Zamiast dwóch tysięcy czworonogów, zwykle pozostających pod opieką, obecnie przebywa tam tylko 648 psów i 42 koty. Oznacza to, że  w ciągu ostatnich ośmiu lat liczba zwierząt w tym schronisku spadła aż o 70 procent.

- To także wielka zasługa Prezesa i Najwyższej Izby Kontroli - usłyszał od organizatorów Warszawskiego Dnia Zwierząt Krzysztof Kwiatkowski.

Precyzyjnie wypunktowali oni także działania Izby: - Wypracowanie i przybliżenie dobrych praktyk w ochronie zwierząt w gminach oraz wskazywanie rekomendacji, płynących m.in. z ustaleń kontroli, konferencje organizowane z poszczególnymi urzędami wojewódzkimi w całym kraju czy warsztaty dla przedstawicieli gmin to naprawdę wiele znaczy dla tych porzuconych zwierząt… - można było usłyszeć podczas Czwartego Warszawskiego Dnia Zwierząt w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie, do którego ściągnęły tłumy warszawiaków wraz z ich czworonożnymi pupilami. Tak, jak zapowiadali organizatorzy, pobity został rekord świata w liczbie szczęśliwych psich pysków na metr kwadratowy.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie jest jednostką budżetową m.st. Warszawy. W obecnym stanie funkcjonuje od 2001. Na co dzień jego pracownicy i wolontariusze działają z misją: Chronimy bezdomne zwierzęta. Stwarzamy im drugą szansę. Wiemy, że czują.  Dlatego nie traktują swojego Schroniska jako domu docelowego dla bezdomnych zwierząt, ale jako przystanek pomiędzy jednym a drugim domem. W najtrudniejszym okresie (lata 2010-2011) w Schronisku przebywało 2400 zwierząt.

Tytuł Przyjaciela Schroniska Na Paluchu  przyznawany jest za szczególny wkład w pomoc bezdomnym zwierzętom, promocję podopiecznych placówki i pomoc w szukaniu dla nich nowych domów.

Wygenerowano: 2020-06-01 09:29:08