Logo Najwyższej Izby Kontroli

Narodowe Święto Niepodległości

2019-11-11 13:00:00

Prezes NIK Marian Banaś w Wilnie, wiceprezes Małgorzata Motylow w Warszawie uczcili 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wspólnie z Polakami z Wilna prezes NIK uczestniczył w złożeniu wieńców i we wspólnej modlitwie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskim cmentarzu na Rossie. W Warszawie wiceprezes NIK uczestniczyła w uroczystości Odprawy Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Narodowe Święto Niepodległości zgromadziło w Wilnie kilkuset Polaków z Litwy, turystów, polskich dyplomatów. Prezes NIK Marian Banaś złożył wieniec na grobie Marii z Billewiczów Piłsudskiej na cmentarzu na Rossie. W mogile spoczywa też serce jej syna marszałka Józefa Piłsudskiego.  Na Rossie swój grób ma też Jan Żarnowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli w latach 1921 - 1926. Zastąpił on Józefa Higersbergera, pierwszego prezesa powołanej w 1919 r. Najwyższej Izby Kontroli Państwa. Jan Żarnowski był pierwszym prezesem po uchwaleniu nowej ustawy o NIK. To on m. in. powołał nowe delegatury Izby. Podobnie jak jego poprzednik zmarł w czasie pełnienia funkcji prezesa w 1926 r. Prezes Marian Banaś złożył wieniec na grobie Jana Żarnowskiego. Uroczystości na wileńskiej Rossie poprzedziła uroczysta msza święta. Po południu odbyło się spotkanie z kierownictwem Narodowego Urzędu Kontroli Litwy.

Prezes NIK wraz z delegacją składa wieńce na grobie Jana Żarnowskiego i Marii z Billewiczów
Prezes NIK wraz z delegacją składa wieniec na Marii z Billewiczów

W Warszawie w Pałacu Prezydenckim przed południem odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Uczestniczyła w niej wiceprezes NIK Małgorzata Motylow. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza dokonano Uroczystej Odprawy Wart. Ceremonia zgromadziła m. in. przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, hierarchów kościołów różnych wyznań i wspólnot religijnych oraz tysiące warszawiaków i turystów. Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystości uczestniczyła wiceprezes Małgorzata Motylow, która w imieniu Najwyższej Izby Kontroli złożyła wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Całość zakończyła defilada i przemarsz wojsk ulicami Warszawy do Muzeum Wojska Polskiego.  Wiceprezes NIK Małgorzata Motylow była również gościem spotkania z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanego na Zamku Królewskim przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Wiceprezes NIK Małgorzata Motylow składa wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza
Trybuna honorowa obchodów Święta Niepodległości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na przodzie Prezydent Andrzej Duda
Orkiestra wojskowa uczestnicząca w obchodach Święta Niepodległości przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 r. Choć odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów było procesem długotrwałym na święto wybrano 11 listopada. Tego dnia w 1918 r. podpisano rozejm w Compiegne, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Dzień wcześniej do Warszawy powrócił z więzienia w Niemczech Józef Piłsudski. W Warszawie rozbrajano Niemców. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim. Narodowe Święto Niepodległości zostało zlikwidowane przez komunistów w 1945 r. Zostało przywrócone w 1989 r.

Wygenerowano: 2020-07-09 06:29:36