Logo Najwyższej Izby Kontroli

Prezes NIK udekorowany z okazji 40-lecia Konfederacji Polski Niepodległej

2019-12-12 11:52:42

Uroczystość udekorowania prezesa Mariana Banasia symbolicznym Krzyżem „Zasłużony dla KPN” odbyła się 12 grudnia br. w siedzibie NIK w Warszawie. Członkowie zarządu Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego (IHOO), Zbigniew Andrzej Adamczyk i Krzysztof Lancman, przekazali w uzasadnieniu, że Krzyż to forma upamiętnienia tego, „co Pan robił w tych trudnych latach, co Polska jest Panu winna” i wyrazili uznanie „dla Pana działalności w tamtym czasie i w czasach obecnych”.

Prezes NIK Marian Banaś z medalem 40-lecia KPN

 
Dziękując za wyróżnienie, prezes Marian Banaś wyraził wdzięczność za pamięć o „naszej działalności w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy trzeba było rzeczywiście ryzykować, by Polska mogła być wolna, niepodległa i cieszyć się demokracją”. Wyraził też nadzieję, że idea niepodległościowa będzie bliska młodym Polakom.

Krzyż „Zasłużony dla KPN” został ustanowiony z okazji 100-lecia Niepodległości i 40-lecia powstania Konfederacji Polski Niepodległej. Akcja poszukiwania i dekorowania nim ludzi zasłużonych dla podziemnego ruchu niepodległościowego z czasów PRL rozpoczęła się 5 grudnia w gmachu więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i ma objąć cały kraj.

 

Oprócz Krzyża przedstawiciele zarządu IHOO wręczyli prezesowi Marianowi Banasiowi także okolicznościowy znaczek wyemitowany przez Pocztę Polską z okazji 40-lecia KPN.

Marian Banaś w latach 1979-1981 działał w szeregach Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz Konfederacji Polski Niepodległej. W 1985 r. współtworzył Polską Partię Niepodległościową.

Prezes NIK Marian Banaś z medalem 40-lecia KPN

Wygenerowano: 2020-05-26 11:11:02