![]() |
Najwyższa Izba Kontroli https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/swieto-niepodleglosci-2020.html |
2020-11-11 12:00:00
Święto Niepodległości 11 listopada to dzień refleksji nad przeszłością i przyszłością. Prezes NIK złożył kwiaty w miejscach łączących się z pamięcią Wielkiej Trójki Ojców naszej Niepodległości: Naczelnika Józefa Piłsudskiego, Premiera Ignacego Jana Paderewskiego i Ministra Spraw Zagranicznych Romana Dmowskiego.
Jeszcze w przededniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w NIK złożono kwiaty pod tablicą Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Piłsudskiego, który powołał do życia Najwyższą Izbę Kontroli Państwa.
Najwyższa Izba Kontroli Państwa - jak pierwotnie brzmiała nazwa dzisiejszej NIK - została utworzona na mocy dekretu z 7 lutego 1919 roku. Dekret podpisał Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, główny twórca Niepodległej. Pierwszym Prezesem nowo utworzonego organu został mianowany minister mec. Józef Higersberger, który aktywnie uczestniczył w przygotowaniu Ustawy o Kontroli Państwowej.
Prezes NIK Marian Banaś uczcił w tym dniu także pamięć Ignacego Jana Paderewskiego - zmarłego na wojennym uchodźstwie wielkiego pianisty, męża stanu, premiera i współzałożyciela Najwyższej Izby Kontroli Państwa. Wieniec w imieniu wszystkich pracowników NIK złożył w krypcie archikatedry św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście. Składając kwiaty, Prezes NIK wspomniał radiowe przemówienie Paderewskiego do rodaków z 1940 roku, w którym padły pamiętne słowa: „Nie zginie Polska, nie zginie, ale trwać będzie na wieki”.
Zwieńczeniem obchodów rocznicy było złożenie wieńców przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Piłsudskiego oraz przed pomnikiem Romana Dmowskiego u zbiegu al. Szucha i Alei Ujazdowskich. W tym roku, z uwagi na ograniczenia związane z pandemią, Prezesowi NIK towarzyszyła jedynie delegacja pracowników Izby.
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 r. Choć odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów było procesem długotrwałym na święto wybrano 11 listopada. Tego dnia w 1918 r. podpisano rozejm w Compiegne, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Dzień wcześniej do Warszawy powrócił z więzienia w Niemczech Józef Piłsudski. W Warszawie rozbrajano Niemców. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim. Narodowe Święto Niepodległości zostało zlikwidowane przez komunistów w 1945 r. Zostało ono przywrócone w 1989 r.