Licealiści ze Szczecina w NIK

Już po raz drugi gościliśmy uczniów z XI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Drugoklasiści byli spragnieni wiedzy i ciekawi tego, co za chwilę zobaczą. Od swoich kolegów, którzy już byli w NIK słyszeli, że tutaj odbywają się najlepsze lekcje edukacyjne, więc warto przejechać nawet 570 km, żeby się tu pouczyć.

Już przy samym wejściu do Izby goście zauważyli na murach Znaki Polski Walczącej. Zaskoczyli prowadzącą spotkanie Jolantę Kruszewską, doradcę dyrektora Biura Organizacyjnego tym, że jako nieliczni wiedzieli, iż NIK jest depozytariuszem trzech z czterech oryginalnych kotwic, które przetrwały w stolicy.

Jolanta Kruszewska tradycyjnie oprowadziła młodzież po siedzibie NIK, zatrzymując się przy najważniejszych, historycznych miejscach pamięci. I tak młodzi Szczecinianie stanęli przed popiersiem Józefa Higersbergera, pierwszego Prezesa NIKP. Po wysłuchaniu historii jego życiorysu i początków zawiązywania się instytucji kontrolnej, która dziś rozrosła się do centrali i 16 delegatur, goście przeszli do korytarza, w którym urzęduje Prezes i na ścianach wiszą portrety wszystkich szefów Izby. Młodzież miała szczęście, bo akurat Prezes Marian Banaś przechodził na naradę, więc zobaczyli na żywo osobę nadzorującą pracę tak ważnej instytucji. Prezes życzył gościom udanej lekcji edukacyjnej.

I rzeczywiście udała się! Młodzi ludzie z uwagą słuchali o pierwszym niezależnym po 1989 roku Prezesie NIK prof. Walerianie Pańko, potem o Prezesie Izby w latach 1992 – 1995 i jednocześnie autorze nowoczesnej ustawy o NIK prof. Lechu Kaczyńskim, a przede wszystkim o Marszałku Józefie Piłsudskim, który 7 lutego 1919 roku w dekrecie wydanym na wniosek Rady Ministrów powołał do życia Najwyższej Izby Kontroli Państwa (NIKP). Licealiście wpatrywali się w ich pamiątkowe tablice, a potem w skupieniu odczytywali nazwiska na Ścianie Pamięci poświęconej pracownikom NIK poległym i zamordowanym w latach 1939-1945.

W sali kolegialnej im. Lecha Kaczyńskiego odbyła się dla uczniów projekcja filmu o historii NIK. Jolanta Kruszewska poprowadziła swą autorską prezentację z ogólnej wiedzy o powstaniu NIK, prezesach, kontrolach, kontrolerach, przepisach prawnych, współpracy międzynarodowej. Goście wsłuchani w wykład, byli zdumieni, że tak mało osób pracuje w NIK, myśleli, że kontrole przeprowadza sztab przynajmniej 20 tys. ludzi.

Na koniec lekcji edukacyjnej odbył się quiz z wiedzy o NIK. A że uczniowie wszystko sobie skrzętnie notowali, to nie mieli z nim żadnych trudności. Byli bardzo aktywni, nic wiec dziwnego, że Jolanta Kruszewska z przyjemnością wręczyła im później nagrody. Do szkolnej biblioteki, w prezencie otrzymali książkę „100 kontroli z archiwum NIK" z autografem Prezesa. Wychowawcy zapowiedzieli, że postarają się wkrótce przyjechać z młodzieżą po raz trzeci.

Informacje o artykule

Data utworzenia:
30 maja 2023 15:45
Data publikacji:
30 maja 2023 15:45
Wprowadził/a:
Andrzej Gaładyk
Data ostatniej zmiany:
25 września 2023 14:35
Ostatnio zmieniał/a:
Andrzej Gaładyk

Przeczytaj treść ponownie