Ósmoklasiści na lekcji w NIK

Uczniowie ostatniej klasy Szkoły Podstawowej nr 203 z Warszawy mieli niepowtarzalną okazję odwiedzić siedzibę Najwyższej Izby Kontroli. Chcieli dowiedzieć się więcej na temat roli i zadań NIK. Błyskotliwi, pełni zaangażowania, chłonący wiedzę. Takich młodych ludzi można stawiać za wzór do naśladowania.

Jak to mamy w zwyczaju, doradca dyrektora biura Jolanta Kruszewska serdecznie przywitała młodzież i na dzień dobry zagaiła o Znakach Polski Walczącej na murach NIK. Młodzież doskonale wiedziała, że w Warszawie zachowały się cztery oryginalne znaki, z czego na naszych murach znajdują się trzy.

Podczas wizyty, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o historii NIK, jej roli w polskim systemie prawnym, a także o specyfice pracy, jaką wykonuje ta instytucja. Lekcja była pełna ciekawostek i interaktywnych elementów, które pomogły uczniom lepiej zrozumieć, jak NIK przyczynia się do poprawy funkcjonowania państwa.

Goście z zaciekawieniem słuchali, stojąc przed popiersiem Józefa Higersbergera, o pierwszym prezesie NIKP. Obejrzeli wszystkie tablice pamiątkowe słuchając o marszałku Józefie Piłsudskim, o profesorze Walerianie Pańce, o prezydencie Lechu Kaczyńskim, a nawet o byłych pracownikach NIK, którzy zginęli podczas wojny. Jolanta Kruszewska zaprowadziła uczniów do korytarza wiodącego do pokoju urzędującego Prezesa, gdzie na ścianach wiszą m.in. archiwalne zdjęcia przedwojennej siedziby NIK oraz fotografie wszystkich Prezesów.

Zajęcia na sali im. L. Kaczyńskiego rozpoczęły się od filmu historycznego. Goście poznali blisko stuletnią historię instytucji - jedną z pierwszych w odrodzonej, niepodległej Polsce. Prezentacja witryny edukacyjnej Jolanty Kruszewskiej była nie tylko informacyjna, ale również angażująca, co pomogło uczniom lepiej zrozumieć i docenić pracę wykonywaną przez NIK. Młodzież ciekawa, przerywała wykład by dopytać, co może kontrolować NIK, jakie kontrole prowadzi, czy prezesa można odwołać. Jolanta Kruszewska, dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy, była w stanie przekazać uczniom istotę i znaczenie kontroli publicznej w sposób zrozumiały i interesujący.

Co ciekawe, Szkoła Podstawowa nr 203 z Warszawy stawia na zdrowe odżywianie. Było to widoczne również podczas wizyty w NIK. Uczniowie byli zachwyceni zdrowym poczęstunkiem, który obejmował owoce i wodę, co pokazuje, jak ważne jest dla nich zdrowe odżywianie i jak bardzo doceniają takie inicjatywy.

Wizyta w NIK była dla uczniów nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale także inspiracją do dalszego poszukiwania informacji i zrozumienia, jak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie instytucji publicznych. Quiz z nagrodami cieszył się wielką popularnością, co pytanie, to podnosił się las rąk, ale Jolanta Kruszewska była przygotowana nawet na nagrody pocieszenia. Bez wątpienia był to dzień, który na długo pozostanie w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej nr 203.

Informacje o artykule

Data utworzenia:
12 grudnia 2023 16:23
Data publikacji:
12 grudnia 2023 16:23
Wprowadził/a:
Andrzej Gaładyk
Data ostatniej zmiany:
12 grudnia 2023 16:23
Ostatnio zmieniał/a:
Andrzej Gaładyk

Przeczytaj treść ponownie