Uczniowie z Jedynki na lekcji w NIK

Tym razem przyjechali do nas na lekcję edukacyjną uczniowie III klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Limanowskiego w Warszawie. Energia ich rozpierała, ale Jolancie Kruszewskiej gospodyni spotkania i zarazem doradcy dyrektora biura, udało się przez ponad dwie godziny skutecznie dzielić z gośćmi wiedzą i wieloletnim doświadczeniem pracy w Izbie.

Życzliwe przywitanie i opowieść o Znakach Polski Walczącej to wizytówka, rozpoczynająca lekcję edukacyjną. Goście zdziwili się, słysząc, że na murach NIK znajdują się trzy Kotwice, celowali, że jest ich w Warszawie od 5 do - może nawet 30. Ich szkoła, która mieści się na Starym Żoliborzu w przedwojennym budynku, pamięta także wiele wydarzeń z historii Warszawy. Szkoła także ma bogatą historię.

Po zaproszeniu młodzieży do centrali NIK, Jolanta Kruszewska zatrzymała się przy popiersiu pierwszego Prezesa NIKP Józefa Higersbergera, żeby tutaj omówić początki naszej instytucji. Potem był obowiązkowy przystanek pod tablicami upamiętniającymi Waleriana Pańkę, Lecha Kaczyńskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego. Duże wrażenie na młodych ludziach wywarły fotografie prezesów umieszczone w jednym z korytarzy centrali. I chociaż wiele sławnych osób skończyło Jedynkę, żaden z byłych Prezesów NIK nie okazał się jej absolwentem.

Zajęcia na sali im. L. Kaczyńskiego rozpoczęły się od wyświetlenia krótkiego filmu historycznego. Następnie Jolanta Kruszewska  otworzyła swoją witrynę edukacyjną i zgodnie z założonymi tezami mówiła o podstawach prawnych działania NIK, podkreślając, że Izba działa w oparciu o konstytucję, że nie podlega rządowi, tłumaczyła co to znaczy kolegialność, wyjaśniała co to są wnioski de lege ferenda, jak zorganizowana jest praca – z podziałem na departamenty, delegatury i biura, czym się różni zlecenie od wniosku. Włączyła do dyskusji młodzież, zadając im pytania: czy osoby prywatne mogą zlecać NIK podejmowanie kontroli? Czy wszystkie kontrole są upubliczniane? Ile osób jest zatrudnionych w NIK? Wyjaśniła młodzieży zasady funkcjonowania Izby, poświęcając dużo miejsca na współpracę NIK z Sejmem.

Goście byli ciekawi, jak pracuje się w NIK i na czym polega praca kontrolerów, czy po zgłoszeniu do prokuratury nieprawidłowości Izba dostaje informacje zwrotne o toczących się postepowaniach. Uczniów interesowały też zarobki w NIK.

Quiz z wiedzy o NIK dostarczył uczniom wielu emocji, z zapałem odpowiadali na pytania, byli też zadowoleni z symbolicznych nagród.

Na zakończenie spotkania Jolanta Kruszewska pokazała uczniom jak mogą korzystać z rozbudowanej strony Internetowej Najwyższej Izby Kontroli - z zakładek, których jest naprawdę dużo. Wspólnie prześledzili najnowsze kontrole, wyszukiwali najciekawsze informacje i nawet sami o tym nie wiedząc, zdobywali jeszcze więcej wiedzy o NIK.

Informacje o artykule

Data utworzenia:
13 listopada 2023 08:18
Data publikacji:
13 listopada 2023 08:18
Wprowadził/a:
Andrzej Gaładyk
Data ostatniej zmiany:
08 grudnia 2023 16:56
Ostatnio zmieniał/a:
Andrzej Gaładyk

Przeczytaj treść ponownie