Uczniowie z Torunia w NIK
Bardzo aktywna, zdyscyplinowana klasa. Tak można ocenić młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Torunia. Przed wizytą w NIK uczniowie byli w Muzeum Powstania Warszawskiego, bardzo się ucieszyli gdy w NIK dostali śpiewnik powstańczy i biuletyn.
W progu centrali NIK młodzież przywitała inicjatorka i gospodyni lekcji edukacyjnych Jolanta Kruszewska doradca dyrektora biura organizacyjnego. Wizytę rozpoczęła opowieść o historii budynku NIK i Znakach Polski Walczącej na jego murach. - Jak sądzicie, ile tutaj zachowało się Znaków Polski Walczącej z okresu okupacji? – pytała gości Jolanta Kruszewska. – Pięć, sześć – odpowiadali. Byli blisko prawdy, bo NIK na swoich murach ma trzy Znaki Polski Walczącej.
Prowadząca rozpoczęła lekcję już w głównym holu Izby od historii i powołania Najwyższej Izby Kontroli Państwa, o pierwszym prezesie Izby Józefie Higersbergerze, potem o pierwszym niezależnym Prezesie NIK po 1989 roku prof. Walerianie Pańko, następnie o Prezesie Izby w latach 1992 – 1995 i jednocześnie autorze nowoczesnej ustawy o NIK prof. Lechu Kaczyńskim, w końcu o Marszałku Józefie Piłsudskim, który 7 lutego 1919 roku w dekrecie wydanym na wniosek Rady Ministrów powołał do życia Najwyższej Izby Kontroli Państwa (NIKP).
Nie umknęła uwadze uczniów także Ściana Pamięci poświęcona pracownikom NIK poległym i zamordowanym w latach 1939-1945.
Projekcja filmu o historii NIK i autorska prezentacja wiedzy o powstaniu NIK, prezesach, kontrolach i przepisach prawnych odbyła się w sali kolegialnej im. Lecha Kaczyńskiego. Uczniowie mieli mnóstwo pytań, m.in. kogo może kontrolować NIK, jakie kontrole może przeprowadzać, czy można odwołać prezesa, jakie potrzebne jest wykształcenie by pracować w Izbie itd.
Na koniec lekcji edukacyjnej jak zwykle odbył się quiz z wiedzy o NIK. Młodzież była bardzo aktywna, posypały się nagrody.