Wyszukane artykuły - "Narodowy Fundusz Zdrowia"


Artykuły (39):

NIK o kontraktach NFZ

Kontraktowanie usług w lecznictwie szpitalnym i specjalistycznym jest mało przejrzyste, a procedury stosowane przez NFZ, nie zawsze zapewniają wybór najlepszych świadczeniodawców, którzy gwarantowaliby pacjentom odpowiednią jakość i dostępność usług. Tym samym Fundusz nie zawsze w najlepszy sposób gospodaruje publicznymi pieniędzmi, pochodzącymi ze składek zdrowotnych obywateli.

więcej treści z artykułu: NIK o kontraktach NFZ

NIK o planie finansowym NFZ w roku 2012

NIK sprawdziła wykonanie planu finansowego przez NFZ w ubiegłym roku. Narodowy Fundusz Zdrowia na leczenie pacjentów i refundację leków zaplanował ponad 62 mld zł, z czego wydał prawie 60 mld. Nie wykorzystano 2,2 mld zł, z tego ponad 1,8 mld zł na refundację cen leków, w związku z wprowadzeniem nowych zasad refundacji.

więcej treści z artykułu: NIK o planie finansowym NFZ w roku 2012

Pokolenie próchnicy [rozmowa]

Próchnica u dzieci to nie tylko wina rodziców. W wielu krajach UE profilaktyką jamy ustnej skutecznie zajmują się publiczne instytucje. W tych państwach nie traktuje się chorób uzębienia jako drugorzędnej kwestii. W Polsce wciąż brakuje takiego podejścia. I już płacimy za to wysoką cenę - mówi Piotr Wasilewski, dyr. Departamentu Zdrowia NIK

więcej treści z artykułu: Pokolenie próchnicy [rozmowa]

Dlaczego nowoczesna aparatura kurzy się w szpitalach? [wideo]

Polska otrzymała dzięki funduszom UE blisko 4 mld zł na modernizację sprzętu medycznego. Aparatura, którą dysponowały do tej pory szpitale, była w większości przestarzała i zużyta. Zakup nowego sprzętu nie przełożył się jednak na oczekiwaną poprawę sytuacji pacjentów. O tym, dlaczego tak się stało, opowiada Piotr Wasilewski z Departamentu Zdrowia NIK.

więcej treści z artykułu: Dlaczego nowoczesna aparatura kurzy się w szpitalach? [wideo]

Czy poczekamy dłużej na e-recepty? [wideo]

Elektroniczny system informacyjny miał przenieść zarządzanie w służbie zdrowia w zupełnie inny wymiar. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała jednak raport, z którego wynika, że jego uruchomienie może się znacznie opóźnić. O przyczynach tej zwłoki opowiada Piotr Wasilewski z Departamentu Zdrowia NIK.

więcej treści z artykułu: Czy poczekamy dłużej na e-recepty? [wideo]

NIK o kontrolach prowadzonych przez NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia sprawdza dostępność i jakość świadczeń medycznych zbyt rzadko. W placówkach, z którymi fundusz zawarł umowy kontrola z NFZ ma szansę pojawić się średnio raz na 12 lat (np. w przychodniach raz na 24 lata, a w gabinetach stomatologicznych raz na 18 lat). NFZ łamie w ten sposób własne regulacje oraz naraża zdrowie pacjentów. Jakość i dostępność świadczeń medycznych w Polsce pozostaje praktycznie poza kontrolą.

więcej treści z artykułu: NIK o kontrolach prowadzonych przez NFZ

NIK o pogotowiu ratunkowym

Długie kolejki w przychodniach sprawiają, że pacjenci traktują Szpitalne Oddziały Ratunkowe jako sposób na dotarcie do lekarza specjalisty lub szybkie wykonanie badań. Do oddziałów tych trafiają pacjenci (średnio około 30 proc.), którzy nie wymagają podjęcia pilnej interwencji ratującej życie lub zdrowie. Wysoka jest również liczba nieuzasadnionych wezwań karetek. Pogotowie coraz częściej wyręcza lekarzy rodzinnych, specjalistów i ambulatoria. To z kolei może utrudniać dostęp do pomocy osobom, które wymagają natychmiastowej interwencji.

więcej treści z artykułu: NIK o pogotowiu ratunkowym

NIK o położnych

Mimo że Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje rocznie ogółem około 260 mln złotych na świadczenia położnych podstawowej opieki zdrowotnej, to w ramach tej kwoty zaledwie 15% stanowi zapłata za faktycznie wykonane usługi medyczne i opiekuńcze, a pozostałe 85% przekazywane jest zakładom opieki zdrowotnej i praktykom położnych za gotowość do udzielania świadczeń.

więcej treści z artykułu: NIK o położnych

NIK o funkcjonowaniu zakładów opiekuńczo-leczniczych

Pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych (ZOL) leczeni są w zatłoczonych salach, a dzienna stawka ich wyżywienia wynosi od 3 do 12 złotych. Samorządy chętnie kierują pacjentów do ZOL, nawet, gdy stan zdrowia tego nie wymaga, bo nie muszą dopłacać do pobytu pensjonariuszy w zakładach. Opiekę w całości finansuje NFZ.

więcej treści z artykułu: NIK o funkcjonowaniu zakładów opiekuńczo-leczniczych

Przeczytaj treść ponownie