Wyszukane artykuły - "wywiady"


Artykuły (10):

Państwo, w którym nie ma podatków

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo, w którym nie ma podatków ani ceł. W znacznej mierze jest to możliwe dzięki dochodom ze sprzedaży ropy, ale eksploatowane w tym tempie złoża wyczerpią się za 10 lat. – Jesteśmy świadomi problemu i systematycznie przygotowujemy naszą gospodarkę do zmiany – mówi dr Harib Saeed Al Amimi, który stoi w Emiratach na straży publicznych pieniędzy.

więcej treści z artykułu: Państwo, w którym nie ma podatków

Uczciwe państwo

Wszyscy chcielibyśmy żyć nie tylko w otoczeniu uczciwych ludzi, ale też w uczciwym państwie. W państwie, którego instytucje, urzędy i funkcjonariusze postępują sprawiedliwie wobec obywateli. Każde państwo, które chce tak funkcjonować, musi najpierw uporać się z czterema mechanizmami korupcjogennymi – uważa Alina Hussein z Najwyższej Izby Kontroli.

więcej treści z artykułu: Uczciwe państwo

Jak walczyć z korupcją

- Na świecie zmienia się rozumienie zjawiska korupcji. To już nie tylko wymiana grubej koperty gdzieś w ciemnej ulicy, to także złożone mechanizmy przestępcze, sięgające w niektórych przypadkach szczytów władzy – mówi Alina Hussein, specjalistka w dziedzinie przeciwdziałania korupcji, radca Prezesa NIK.

więcej treści z artykułu: Jak walczyć z korupcją

Klęska wiele ich nauczyła

Krach systemu kas oszczędnościowych w 1997 r. był dla nas strasznym doświadczeniem. Ale dzięki niemu nauczyliśmy się jako społeczeństwo, że musimy szanować publiczne instytucje finansowe oraz przepisy ustanowione przez Bank Centralny – mówi dr Bujar Leskaj, szef albańskiego Urzędu Kontroli Państwowej.

więcej treści z artykułu: Klęska wiele ich nauczyła

Problemy szkolnictwa wyższego - cz. 2

Mała liczba innowacyjnych projektów badawczych, ponad 200 tys. bezrobotnych z wyższym wykształceniem, słabe przygotowanie absolwentów do wykonywania zawodu - to utrzymujące się od lat problemy szkolnictwa wyższego w Polsce. – W odpowiedzi NIK przygotowuje innowacyjną kontrolę efektywności kształcenia na polskich uczelniach – ujawnia dr Grzegorz Buczyński, dyr. Departamentu Nauki, Oświaty i Dziedzictwa Narodowego.

więcej treści z artykułu: Problemy szkolnictwa wyższego - cz. 2

Problemy szkolnictwa wyższego

W Polsce jest 460 uczelni wyższych. Choć ze względu na niż demograficzny liczba studentów maleje, to każdego roku powstaje kilka nowych szkół, głównie niepublicznych. Coraz mocniejsza konkurencja między uczelniami ma swoje dobre i złe strony. Opowiada o nich dr Grzegorz Buczyński z Najwyższej Izby Kontroli.

więcej treści z artykułu: Problemy szkolnictwa wyższego

Rozmowa z szefem Federalnego Urzędu Kontroli Szwajcarii

– Ciągle powtarzam, że choć w moim biurze pracuje niewiele osób, to w rzeczywistości mam do dyspozycji cztery miliony rzetelnych podatników, którzy codziennie pomagają mi w pracy – mówi z dumą Kurt Grüter, szef Najwyższego Organu Kontroli Szwajcarii – państwa, w którym ludzie lubią przestrzegać prawa.

więcej treści z artykułu: Rozmowa z szefem Federalnego Urzędu Kontroli Szwajcarii

Rozmowa z Levanem Bezhashvilim – prezesem NOK Gruzji

- Nie mamy ropy, nie mamy gazu, ale możemy mieć państwo wolne od korupcji - mawiają dzisiaj Gruzini. Wojna z nieuczciwością w administracji publicznej już przynosi efekty. Zwiększają się wpływy do budżetu państwa, a zwykli obywatele znów zaczynają ufać urzędnikom. O walce z korupcją i cenie, jaką przyszło za nią zapłacić, opowiada Prezes Izby Kontroli Gruzji.

więcej treści z artykułu: Rozmowa z Levanem Bezhashvilim – prezesem NOK Gruzji

Rozmowa z Audytorem Generalnym Danii

Odpowiedzią na kryzys, który nęka Europę, powinna być ściślejsza współpraca europejskich instytucji, w tym najwyższych organów kontroli – uważa Henrik Otbo, Audytor Generalny Królestwa Danii.

więcej treści z artykułu: Rozmowa z Audytorem Generalnym Danii

Przeczytaj treść ponownie