Transkrypcja wideo: Apel Prezesa NIK Mariana Banasia o pomoc w upamiętnieniu pracowników NIK zamordowanych w Katyniu

Zbrodnia Katyńska to bezprecedensowy mord na oficerach Wojska Polskiego, policjantach, lekarzach, prawnikach, urzędnikach. To plan Stalina i sowietów pozbawienia Polski jej elit, ludzi wykształconych i świadomych obowiązków wobec swego państwa w każdych warunkach. Wśród zamordowanych byli także pracownicy Najwyższej Izby Kontroli – oficerowie rezerwy Wojska Polskiego. Myślę o nich z wielkim wzruszeniem. Byli to bowiem ludzie o najwyższych kwalifikacjach zawodowych i ludzie o nieposzlakowanej opinii. W sowieckich oczach ich jedyną winą była wierność Polsce. Za to zostali skazani na śmierć.

W porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej chcemy ustalić pełną listę pracowników Najwyższej Izby Kontroli – zamordowanych w Katyniu i innych miejscach sowieckiej kaźni. Pragniemy ich uczcić pamiątkową tablicą w holu głównym gmachu NIK w Warszawie. Zostanie odsłonięta obok tablicy Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który dekretem z 7 lutego 1919 roku powołał do życia kontrolę państwową.

Zwracam się do wszystkich potomków pracowników Najwyższej Izby Kontroli Państwa i Najwyższej Izby Kontroli z lat 1919-1939 o umożliwienie nam skopiowania, zeskanowania lub sfotografowania zdjęć, dokumentów i pamiątek po zamordowanych. Proszę o to każdego, kto dysponuje pamiątkami i dokumentami z działalności Izby w okresie II Rzeczypospolitej. Do wszystkich ludzi dobrej woli. Chcemy ustalić pełną, wiarygodną listę ofiar Zbrodni Katyńskiej z grona pracowników NIK. Pragniemy wydać okolicznościową publikację z biogramami i fotografiami zamordowanych. Powstanie także dokumentacja filmowa. Uroczyste poświęcenie tablicy planujemy 17 września tego roku, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Kontakty z rodzinami są nam potrzebne również po to, abyśmy mogli Państwa zaprosić na tę uroczystość.

Wróć do do transkrybowanego materiału w artykule "Niech przemówią nazwiska"

Informacje o artykule

Data utworzenia:
16 maja 2020 23:36
Data publikacji:
16 maja 2020 23:36
Wprowadził/a:
Andrzej Gaładyk
Data ostatniej zmiany:
16 maja 2020 23:36
Ostatnio zmieniał/a:
Andrzej Gaładyk

Przeczytaj treść ponownie