Transkrypcja wideo: Eksperci w NIK o sytuacji pszczelarstwa w Polsce

Wypowiedź dr Piotra Semkiwa z Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach

Zginęło w trakcie zimy ponad dwieście tysięcy rodzin pszczelich. To są bardzo duże straty. Te tylko straty wynikające z rodzin, które zginęły w trakcie zimowania, to jest na poziomie około pięćdziesięciu milionów złotych rocznie.

Wypowiedź prof. Andrzeja Posyniaka z Zakładu Farmakologii i Toksykologii Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach

Głównym czynnikiem, który jest przyczyną zatruć pszczół, to są środki ochrony roślin. Głównie są to insektycydy, a więc takie substancje, które mają na celu zwalczanie pasożytów, owadów, które niszczą uprawy rolne.

Wypowiedź Piotra Krawczyka wiceprezydenta Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego

Pszczoły, trzeba pamiętać o tym, że to nie tylko miód, to nie tylko produkty pszczele, ale zapylanie. Głównie zapylanie i to największą korzyść daje gospodarce. W skali Unii Europejskiej to jest około czternaście miliardów osiemset milionów euro. Bardzo, bardzo duży dochód dają gospodarstwa, a sam miód w skali kraju naszego, tutaj Polski, to jest około pięćset milionów złotych, tak że to jest niewielki wycinek rynku artykułów spożywczych, a to, co dają rolnictwu, to jest zdecydowanie więcej.

Dalsza część wypowiedzi dr Piotra Semkiwa

W przypadku tylko upraw rzepaku to jest około miliarda złotych, w przypadku upraw sadowniczych to już jest trzy miliardy złotych, tak że widzimy, jakie jest tutaj znaczenie pszczół dla gospodarki narodowej.

Wróć do do transkrybowanego materiału w artykule "Pszczoły - gatunek, który potrzebuje wsparcia"

Informacje o artykule

Data utworzenia:
12 sierpnia 2016 16:04
Data publikacji:
12 sierpnia 2016 16:04
Wprowadził/a:
Andrzej Gaładyk
Data ostatniej zmiany:
12 sierpnia 2016 16:04
Ostatnio zmieniał/a:
Andrzej Gaładyk

Przeczytaj treść ponownie