10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Pamiętamy

Mija dziesięć lat od katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z Małżonką, przedstawiciele Parlamentu, urzędnicy państwowi, dowódcy wojskowi, duchowni i załoga. Prezes NIK Marian Banaś z Dyrektorem Generalnym Najwyższej Izby Kontroli, oddał hołd pamięci tragicznie zmarłych. W centrali Izby złożył kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, byłego Prezesa NIK. Prezes NIK złożył także wieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na warszawskich Powązkach i zapalił znicze na grobach byłych pracowników Izby, którzy zginęli w drodze do Katynia: Władysława Stasiaka, Aleksandra Szczygły oraz Sławomira Skrzypka.

10 kwietnia 2020 r. mija 10 lat od największej w dziejach powojennej Polski tragedii.

Pamiętamy doskonale ten dzień, który odcisnął się mocno w sercu każdego Polaka. Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z delegacją leciał do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. I wydawało się, że wszystko będzie tak, jak być powinno...

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Wśród ofiar katastrofy były cztery osoby, wcześniej blisko związane z Najwyższą Izbą Kontroli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, prezes NIK w latach 1992-1995, Władysław Stasiak, szef Kancelarii Prezydenta RP, działacz państwowy i samorządowy, Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, polityk oraz Sławomir Skrzypek prezes Narodowego Banku Polskiego, ekonomista.

Kolejna – dziesiąta już – rocznica katastrofy w tym roku przypada w szczególnym czasie epidemii. W czasie, w którym nic nie jest zwyczajnie, a wszystko jest inaczej. Inne też są obchody rocznicy.

Prezes NIK Marian Banaś składa znicz pod pomnikiem ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

W przeddzień rocznicy  Prezes NIK Marian Banaś, złożył kwiaty przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem na warszawskich Powązkach. Prezes Izby zapalił także znicze na grobach byłych pracowników Izby, którzy zginęli w drodze do Katynia: Władysława Stasiaka, Aleksandra Szczygły oraz Sławomira Skrzypka.

W centrali Najwyższej Izby Kontroli, przed Salą Kolegialną im. Lecha Kaczyńskiego, prezes NIK Marian Banaś złożył wieniec przed pamiątkową tablicą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Prezes NIK Marian Banaś i Dyrektor Generalny NIK Andrzej Styczeń oddają hołd przed pamiątkową tablicą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Co roku pracownicy NIK oddawali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej również w delegaturach na terenie całego kraju. W Krakowie przedstawiciele delegatury NIK, w imieniu prezesa i pracowników Izby, składali wiązankę kwiatów na sarkofagu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonki na Wawelu. W Łodzi pracownicy NIK kładli wiązankę pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

W tym roku, w tej wyjątkowej sytuacji pozostaje nam to, co najważniejsze: zachowanie pamięci o tych, którzy odeszli 10 lat temu. Pamięci o współpracownikach i przyjaciołach, o tych, którzy budowali polską państwowość i oddali jej wiele lat życia.

Materiały audiowizualne dla radia, TV i portali internetowych >>

Informacje o artykule

Data utworzenia:
09 kwietnia 2020 16:16
Data publikacji:
10 kwietnia 2020 08:00
Wprowadził/a:
Andrzej Gaładyk
Data ostatniej zmiany:
09 kwietnia 2020 16:25
Ostatnio zmieniał/a:
Andrzej Gaładyk
Pomnik ofiar katastrofy pod Smoleńskiem obok zdjęcia pracowników NIK którzy zginęli w tej katastrofie

Przeczytaj treść ponownie