Niech się święci Konstytucja

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, na zaproszenie Prezydenta RP, wziął udział w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. 228 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową - Konstytucję. Ta napisana przez ludzi oświecenia pierwsza nowoczesna ustawa zasadnicza w Europie i druga - po amerykańskiej - na świecie, była swoistym przejawem odrodzenia narodu w niełatwych czasach. Konstytucja majowa wprowadzała m.in. trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Warszawie - defilada wojskowa
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Warszawie - trybuna honorowa

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęły się rano Mszą św. w intencji Ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Tuż po niej, przed południem na Zamku Królewskim odbyła się ceremonia wręczenia przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczeń państwowych Orderów Orła Białego.

W samo południe, na Placu Zamkowym w Warszawie, rozpoczęły się centralne uroczystości Święta z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, wojska i służb mundurowych oraz mieszkańców miasta.

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Warszawie - prezentacja sztandarów
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Warszawie - defilada wojskowa i trybuna honorowa

- To duma każdego Polaka być w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja na Zamku Królewskim. W tym centralnym punkcie Warszawy, gdzie 228 lat temu uchwalono Konstytucję 3 maja - mówił Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.

Święto Narodowe Trzeciego Maja, ustanowione pierwotnie w 1919 roku i przywrócone w roku 1990, obok Święta Niepodległości, należy do najważniejszych świąt państwowych. Upamiętnia ono uchwalenie przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po amerykańskiej) nowoczesnej ustawy zasadniczej.

Najwyższa Izba Kontroli już w 2005 roku sygnalizowała brak uregulowania w jakimkolwiek akcie prawnym pojęcia i sposobu obchodzenia święta państwowego. 

Informacja o wynikach kontroli używania symboli państwowych przez organy administracji publicznej (plik PDF)

Materiały audiowizualne dla radia, TV i portali internetowych >>

Informacje o artykule

Data utworzenia:
03 maja 2019 13:09
Data publikacji:
03 maja 2019 12:45
Wprowadził/a:
Andrzej Gaładyk
Data ostatniej zmiany:
03 maja 2019 13:18
Ostatnio zmieniał/a:
Andrzej Gaładyk
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Warszawie

Przeczytaj treść ponownie