NIK na rzecz zwierząt

Dzisiaj w centrali Najwyższej Izby Kontroli odbyła się II edycja Nagrody Przyjaciel Zwierząt, na której Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski wręczył nagrodę i wyróżnienia dla osób, które w szczególny sposób przyczyniają się do poprawy losu zwierząt w Polsce.

Przyjaciel Zwierząt  to Nagroda Prezesa NIK, która trafia do osób, instytucji lub organizacji, które prowadzą, wspierają lub propagują działalność w zakresie zapobiegania bezdomności zwierząt. Nagroda Prezesa NIK jest uznaniem zasług dla tej szczególnej działalności.

To zaszczyt spotkać się w gronie ludzi wyjątkowych, którzy poświęcają swoje życie - czas i energię dla poprawy niełatwego losu zwierząt w Polsce.


Relacja z gali

13:20

Na tym kończymy naszą relację. Dziękujemy tym, którzy byli z nami.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników gali rozdania Nagród Przyjaciela Zwierząt

13:01

Zaproszeni goście na koniec obejrzeli film o wychowankach z Zakładu Poprawczego z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Nagroda Przyjaciel Zwierząt

12:54

Film o doktorze Radosławie Fedaczyńskim, który prowadzi lecznicę Ada w Przemyślu.

Nagroda Przyjaciel Zwierząt

12:53

Schronisko dla bezdomnych zwierząt Psi Raj w Pasłęku.

Nagroda Przyjaciel Zwierząt

12:49

Film o Przystani Ocalenie, schronisko dla zwierząt gospodarskich.

Nagroda Przyjaciel Zwierząt

12:46

Goście gali oglądają film o wyróżnionych nagrodą NIK

Goście obejrzą teraz krótkie filmy o naszych laureatach. Na początku przypomnimy nagrodzonych w I Edycji Konkursu Przyjaciel Zwierząt.

A teraz poznamy bliżej tegorocznych laureatów.

12:45

Pora na pamiątkowe zdjęcie.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników gali rozdania Nagród Przyjaciela Zwierząt - laureaci i wyróżnieni

12:43

Doktor Radosław Fedaczyński: "Dziękuję moim pracownikom. Cieszę się, że udało się stworzyć tak dobrze działający system leczenia zwierząt. Nawet jak mnie nie będzie, on będzie dalej działał".

Doktor Radosław Fedaczyński w tle inni laureaci

12:40

Kolejne wyróżnienie zostało przyznane doktorowi Radosławowi Fedaczyńskiemu z lecznicy Ada w Przemyślu za ogromne serce i poświęcenie dla ratowania bezdomnych, rannych zwierząt, nie tylko udomowionych, ale także tych dzikich.

Doktor Radosław Fedaczyński odbiera wyróżnienie z rąk Prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego

12:35

Wyróżnienie zostało także przyznane Przystani Ocalenie w Tychach za stworzenie z ogromną pasją i sercem, schroniska dla zwierząt gospodarskich uratowanych z transportów śmierci i targów końskich. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski wręcza dyplom z wyróżnieniem.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski z przedstawicielami Przystani Ocalenie w Tychach

12:33

Barbara Zarudzka: "To dla nas wielki zaszczyt i mobilizacja do dalszej pracy. Bardzo dziękuje za to wyróżnienie".

12:31

Wyróżnienie otrzymuje Pani Barbara Zarudzka - za wspaniałą działalność na rzecz bezbronnych, okaleczonych i chorych zwierząt, które przechodzą rekonwalescencje i resocjalizację w schronisku Psi Raj w Pasłęku.

Barbara Zarudzka odbiera wyróżnienie z rąk Prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego

12:30

Teraz pora na wyróżnienia.

12:26

Krzysztof Mikos dyrektor Zakładu Poprawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim: „Ciąży na nas niemała odpowiedzialność związana z wychowaniem tej trudnej młodzieży. Celem naszej pracy jest by ci młodzi ludzie znaleźli się bliżej społeczeństwa. Kontakt ze zwierzętami ubogaca ich życie, daje im wiele radości i stanowi dla nich dużą inspirację”.

Krzysztof Mikos dyrektor Zakładu Poprawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim w tle jego wychowankowie i współpracownicy

12:23

Przedstawiciele i wychowankowie z Zakładu Poprawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim nagrodzeni zostali gromkimi brawami.

12:22

Statuetkę prezesa NIK „Przyjaciel Zwierząt” w tym roku otrzymuje Zakład Poprawczy w Ostrowcu Świętokrzyskim! Zakład jako formę resocjalizacji młodzieży przyjął pracę ze skrzywdzonymi zwierzętami w schroniskach dla bezdomnych zwierząt. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski wręcza nagrodę.

12:21

Napięcie rośnie. Bogdan Ulka otwiera kopertę i już za chwilę poznamy głównego laureata II edycji Nagrody Przyjaciel Zwierząt.

12:17

Na scenie pojawili się wszyscy nominowani: Barbara Zarudzka ze schroniska Psi Raj, Dorota Szczepanek i Dominik Nawa - Przystań Ocalenie, doktor Radosław Fedaczyński - Lecznica Ada oraz przedstawiciele Zakładu Poprawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z podopiecznymi.

12:16

Pora na wręczenie Nagrody Przyjaciel Zwierząt i wyróżnień.

12:15

Krzysztof Kwiatkowski podkreśla, że dzięki m.in. akcjom NIK nagłaśniane są sprawy związane z szeroko pojętą ochroną zwierząt i sądy są już po naszej stronie. Zaczęły one stosować wyższe, w zasadzie przełomowe wyroki dla osób, które nie mają litości nad zwierzętami.

12:12

Prezes NIK wyjaśnia, że czwarty filar to podejmowane przez Izbę inicjatywy ustawodawcze. W 2016 roku dzięki współpracy z parlamentarzystami udało się zmodyfikować katalog zawarty w artykule 11 ustawy o ochronie zwierząt, który do tej pory był katalogiem zamkniętym. Rozszerzono go o możliwość sterylizacji zwierząt właścicielskich. Mamy już sygnały od samorządów, że dzięki tej zmianie prawnej zmniejszyła się populacja szczeniąt.

12:11

Drugi filar to organizacja seminariów dla samorządowców pod tytułem „Skuteczna i humanitarna metoda zmniejszenia populacji bezdomnych zwierząt w Polsce, w trosce o publiczne pieniądze”. Z kolei trzeci filar to seminaria dla policji, które odbywają się pod hasłem „Ustawa o ochronie zwierząt - teoria i praktyka”. Dyskutuje się na nich jak przepisy ustawy o ochronie zwierząt stosować w praktyce, a także jak interpretować przepisy prawa karnego i administracyjnego.

12:09

Działania NIK w zakresie ochrony zwierząt obecnie skupiają się na czterech filarach. Pierwszy z filarów to organizacja wojewódzkich konferencji rekomendowanych przez MSWiA, a współorganizowanych z poszczególnymi urzędami wojewódzkimi, które propagują dobre praktyki w ochronie zwierząt. Odbyły się one niemal w całym kraju - m.in. w Kielcach, Łodzi, Warszawie, Lublinie, Krakowie i Białymstoku.

12:07

Krzysztof Kwiatkowski Prezes NIK: od I edycji Gali minęło trochę czasu, który wykorzystaliśmy z dużym pożytkiem dla zwierząt. Najwyższa Izba Kontroli jest takim miejscem, z którego wyraźnie widać krzywdy wyrządzane najsłabszym. Do działań aktywizujemy więc prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, samorządowców i parlamentarzystów. Proponujemy także - na podstawie przeprowadzonych kontroli - zmiany w ustawie o ochronie zwierząt.

12:05

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski wita przybyłych gości.

12:04

O statuetkę Przyjaciel Zwierząt powalczą w tym roku: przedstawiciele Zakładu Poprawczego i ich wychowankowie z Ostrowca Świętokrzyskiego, Barbara Zarudzka - kierownik Schroniska dla bezdomnych zwierząt Psi Raj w Pasłęku, Dorota Szczepanek i Dominik Nawa z Przystani Ocalenie - właściciele schroniska dla zwierząt gospodarskich w Ćwiklicach oraz doktor Radosław Fedaczyński, który prowadzi lecznicę Ada w Przemyślu.

12:02

Prowadzący galę Bogdan Ulka serdecznie wita przybyłych gości. Wśród zgromadzonych są działacze społeczni, którym los zwierząt jest szczególne bliski, samorządowcy, posłowie, kierownictwo Najwyższej Izby Kontroli, a także laureaci poprzedniej edycji: Anna Studzińska szefowa Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Kielcach, Artur Spytkowski, który prowadzi schronisko dla bezdomnych zwierząt w Rudniku, Anna Mieszkian, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum „Sapere Aude” w Rajszewie.

12:00

Rozpoczynamy relację live z gali wręczenia Nagrody Przyjaciel Zwierząt.

Napis Przyjaciel Zwierząt Gala wręczenia nagród NIK 2019 w tle statuetka nagrody


Materiały audiowizualne dla radia, TV i portali internetowych >>

Informacje o artykule

Data utworzenia:
11 kwietnia 2019 10:00
Data publikacji:
11 kwietnia 2019 10:00
Wprowadził/a:
Andrzej Gaładyk
Data ostatniej zmiany:
11 kwietnia 2019 13:58
Ostatnio zmieniał/a:
Andrzej Gaładyk

Przeczytaj treść ponownie