Powstanie Warszawskie. Pamiętamy

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski w rozmowie z weteranką Powstania WarszawskiegoObchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski rozpoczął od udziału w spotkaniu warszawskich powstańców z prezydentem RP Andrzejem Dudą i prezydent m.st. Warszawy, Hanną Gronkiewicz-Waltz. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez prezydenta RP powstańcom i zasłużonym działaczom.

W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda wrócił pamięcią do bohaterów Warszawy, żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców Warszawy, którzy przez 63 dni prowadzili z Niemcami heroiczną walkę o wolną i niepodległą Polskę.  Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz - Waltz podkreśliła, że nie można zapomnieć lekcji patriotyzmu sprzed 73 lat. Przypomniała tych, którzy umiłowanie wolności przenieśli w nasze czasy i tych, którzy za nią zginęli.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania WarszawskiegoPo spotkaniu ze świadkami historii - powstańcami i ich rodzinami, odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy. Pierwszy dzień obchodów zamknęła Msza św. Polowa i Apel Poległych na Placu Krasińskich, przy Pomniku Powstania Warszawskiego, w których, wspólnie z mieszkańcami Warszawy, wzięło udział także Kierownictwo NIK.

W kolejnym dniu, 1 sierpnia, w 73. rocznicę Powstania Warszawskiego, kierownictwo NIK weźmie udział w uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Po południu, dokładnie w godzinie W, gdy w całej Warszawie i innych miastach Polski, rozlegną się syreny alarmowe, by przypomnieć bohaterów Warszawy sprzed lat, kierownictwo Izby złoży hołd powstańcom przed pomnikiem Gloria Victis na cmentarzu wojskowym, na warszawskich Powązkach.

Materiały audiowizualne dla radia, TV i portali internetowych >>

Informacje o artykule

Data utworzenia:
31 lipca 2017 09:44
Data publikacji:
31 lipca 2017 10:00
Wprowadził/a:
Andrzej Gaładyk
Data ostatniej zmiany:
01 sierpnia 2017 09:26
Ostatnio zmieniał/a:
Katarzyna Prędota
Napis: 1 sierpnia 1966 - Pamiętamy, obok znak Polski Walczącej, poniżej zdjęcie pomnika Powstania Warszawskiego 1944 © Fotolia

Przeczytaj treść ponownie