Najwyższa Izba Kontroli skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na kierowaniu gróźb agresji fizycznej, utraty zdrowia i życia wobec pracowników NIK, realizujących czynności kontrolne. Podjęto również kroki prawne przeciwdziałające próbom zastraszania kontrolerów przedstawiających, w imieniu Kierownictwa Izby, ustalenia z kontroli.
NIK od czerwca br. prowadzi kontrolę wykorzystania środków z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. Kontrolą objęto dysponenta Funduszu (Ministra Sprawiedliwości) oraz 22 beneficjentów umów dotacji udzielonych z jego środków. Działania te stanowią kontynuację kontroli zakończonej w styczniu 2021 r., która wykazała bezprecedensową skalę nieprawidłowości w zakresie zarządzania środkami Funduszu Sprawiedliwości. Obecna kontrola obejmuje okres od 1 stycznia 2021 r. do końca 2024 r.
W ostatnich dniach pracownicy NIK uczestniczący w tej kontroli informowali Kierownictwo Izby o bezprawnych działaniach, mających na celu wpływanie na realizowane przez nich czynności służbowe. Polegały one m.in. na kierowaniu pod ich adresem gróźb agresji fizycznej oraz utraty zdrowia i życia. Podobne groźby były również kierowane pod adresem kontrolerów prowadzących inne istotne kontrole pozostające w zainteresowaniu opinii publicznej.
W ocenie Kierownictwa NIK, działania takie mają na celu zastraszanie kontrolerów i wywieranie w ten sposób wpływu na realizację konstytucyjnych i ustawowych zadań naczelnego organu kontroli państwowej.
W reakcji na powyższe, Prezes NIK polecił podjęcie niezbędnych kroków prawnych, w tym skierowanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na kierowaniu gróźb agresji fizycznej, utraty zdrowia i życia w celu wywierania wpływu na działalność upoważnionych kontrolerów NIK.
Należy stanowczo podkreślić, że wszystkie ewentualne próby bezprawnego wpływania na wyniki kontroli NIK oraz działalność jej upoważnionych przedstawicieli, w każdym przypadku spotykają się ze zdecydowaną reakcją Kierownictwa Izby.
Powyższe zdarzenia dowodzą słuszności stanowiska Prezesa Izby co do konieczności natychmiastowego podjęcia działań, podnoszących bezpieczeństwo i niezależność kontrolerów NIK. Będzie to możliwe dopiero po jak najszybszym rozpoczęciu procedury zmiany ustawy o NIK, która wzmocni niezależność organu konstytucyjnego jakim jest Najwyższa Izba Kontroli.