Wzruszające spotkanie

- W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddajemy hołd wszystkim, którzy swoje życie oddali za nasze. Żołnierzom, powstańcom, tym, którzy z bronią w ręku, a nierzadko i bez niej tak niezłomnie walczyli przez 63 dni. Ale piekło wojny doświadcza nie tylko żołnierzy, ale także ludność cywilną. Dlatego dzisiaj nasza pamięć wraca także do tych, którzy choć żołnierzami nigdy nie byli to stali się nimi, broniąc swoich domów, ulic, podwórek. Pamiętamy dzisiaj i oddajemy hołd wszystkim, którzy broniąc swojego miasta - razem z nim zostali bohaterami - powiedział prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski i powstaniec warszawski Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski i kombatantka

Spotkanie w Muzeum Powstania Warszawskiego jest jedną z pierwszych oficjalnych uroczystości związanych z 75. rocznicą wybuchu Powstania. Jutro na Zamku Królewskim odbędzie się sesja m. st. Warszawy. Wieczorem przed pomnikiem Powstania Warszawskiego odprawiona zostanie msza i odczytany będzie Apel Poległych. Wcześniej kierownictwo NIK zapali znicze i złoży kwiaty przed oryginalnymi kotwicami - znakami Polski Walczącej. Znajdują się one na ścianach siedziby Najwyższej Izby Kontroli. Zostały namalowane przez polski ruch oporu. Był to czyn niezwykle bohaterski, dokonany pod samym nosem Niemców. W budynku mieścił się bowiem Urząd Gubernatora Dystryktu Warszawskiego. 

Harcerski poczet sztandarowy kompania reprezentacyjna i znak PW

Najważniejsze rocznicowe uroczystości odbędą się w czwartek 1 sierpnia. O 17.00 w godzinę „W” zawyją syreny, na minutę wstrzymany zostanie ruch uliczny. Na Powązkach przy pomniku Gloria Victis spotkają się powstańcy. Będą wspominać tamten czas bezgranicznego poświęcenia dla ojczyzny. Spotkanie wśród powstańczych mogił to także okazja do oddania hołdu swoim poległym koleżankom i kolegom. 1 sierpnia zakończy Apel przy pomniku Polegli Niepokonani na cmentarzu na Woli. W uroczystościach weźmie udział prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

"Łączą nas wartości" - spot przygotowany przez przez Muzeum Powstania Warszawskiego

Materiały audiowizualne dla radia, TV i portali internetowych >>

Informacje o artykule

Data utworzenia:
30 lipca 2019 12:31
Data publikacji:
30 lipca 2019 12:31
Wprowadził/a:
Andrzej Gaładyk
Data ostatniej zmiany:
01 sierpnia 2019 20:10
Ostatnio zmieniał/a:
Andrzej Gaładyk
Profesor Witold Kieżun (powstaniec warszawski) i Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski obok wieża Muzeum Powstania Warszawskiego

Przeczytaj treść ponownie