Przejdź do treści
Jesteś tutaj:

Z seniorami w Łodzi o suplementach diety

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski na spotkaniu z seniorami

19 czerwca 2017 15:00

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski został zaproszony do udziału w cyklu konferencji edukacyjnych organizowanych przez fundację Drugi Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Łódzki Uniwersytet Medyczny. Podczas pierwszego spotkania szef Izby przedstawił najważniejsze ustalenia kontroli dotyczącej suplementów diety.

Fundacja Drugi  Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku zajmuje się systemowym wspieraniem seniorów.  Jedną z form pomocy, obok działalności charytatywnej i edukacyjnej, jest promocja zdrowego stylu życia. W tym celu Fundacja organizuje dla seniorów m.in. szkolenia i konferencje.

Ostatnio do wzięcia udziału w cyklu spotkań edukacyjnych zaproszony został prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Podczas pierwszej wspólnej konferencji, w organizację której zaangażował się również Łódzki Uniwersytet Medyczny, szef Izby przedstawił najważniejsze ustalenia głośnej kontroli dotyczącej suplementów diety.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski na spotkaniu z senorami

NIK w opublikowanym w lutym raporcie wskazywała, że rynek suplementów diety wymaga pilnej regulacji. W ocenie NIK jest to niezwykle ważna kwestia, m.in. z uwagi na to, że polscy konsumenci - także osoby w podeszłym wieku - spożywają coraz więcej suplementów, traktując je nierzadko jako panaceum na różne dolegliwości.

Krzysztof Kwiatkowski przypomniał, że według danych CBOS aż 89 proc. Polaków zażywa leki bez recepty i suplementy diety. W 2015 r. Polacy kupili blisko 190 mln opakowań suplementów diety. Statystyczny Polak kupił więc sześć opakowań suplementów i wydał na nie ok. 100 zł. Średnia cena opakowania suplementu diety w Polsce wynosi ok. 16 zł. - mówił prezes Kwiatkowski. Tymczasem - jak wynika z raportu NIK - nie możemy być pewni, co dokładnie spożywają konsumenci, gdyż wprowadzane do obrotu suplementy są praktycznie poza skuteczną kontrolą.

Więcej o wynikach kontroli NIK dotyczącej rynku suplementów diety >>

Materiały audiowizualne dla radia, TV i portali internetowych >>

Informacje o artykule:

Data utworzenia: 19 czerwca 2017 15:21
Data publikacji: 19 czerwca 2017 15:21
Wprowadził/a: Andrzej Gaładyk

Data ostatniej zmiany: 19 czerwca 2017 19:43
Ostatnio zmieniał/a: Andrzej Gaładyk

 

Przeczytaj treść ponownie

Najwyższa
Izba Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli
Skr. poczt. P-14, 00-950 Warszawa
tel. 22 444 50 00
nik@nik.gov.pl
NIP: 526-10-58-627, REGON: 000000052