NIK upamiętniła powstańców warszawskich

Prezes Krzysztof Kwiatkowski razem z kierownictwem NIK, jak co roku, złożył kwiaty i znicze pod symbolami Polski Walczącej, które znajdują się na ścianie frontowej siedziby NIK, przy ulicy Filtrowej.

Znaki Polski Walczącej pochodzące z czasów okupacji zostały odkryte w 2014 roku podczas remontu elewacji budynku NIK. To jedne z nielicznych w stolicy, które od okupacji przetrwały do dziś. Symbole PW malowane na murach Warszawy wzbudzały w Polakach wolę walki i podtrzymywały nadzieję na odzyskanie niepodległości, przypominając, że miasto nigdy się nie poddało. Znikały jednak razem z wyburzanymi przez Niemców budynkami. Po wojnie z kolei były skrzętnie usuwane przez komunistów. Dlatego odkrycie na murach NIK-u symboli PW pochodzących z czasów okupacji było czymś wyjątkowym.

Pilotowana przez AK akcja małego sabotażu - w ramach której malowano podczas okupacji znaki PW - była szczególnie intensywna właśnie na Ochocie i Mokotowie.

NIK dotarła do jednej z bohaterek tamtych dni, Margaret Korsak. Latem 1943 roku 15-letnia wówczas Margaret zaryzykowała wraz z koleżanką życie, by poprawić niedokończoną kotwicę na murach Filtrów, zaledwie 300 metrów od dzisiejszej siedziby NIK. Symbol, który oznaczał, że miasto nigdy się nie poddało, nie mógł pozostać niedokończony. O kotwicach odkrytych na murach NIK, niedaleko  przeprowadzonej przez siebie akcji, Margaret Korsak powiedziała: To wzruszające, że to ocalało tyle lat i takie myśli człowiekowi przychodzą, jak to było, czy oni uciekli, czy im się udało, czy wpadli. To wszystko się malowało pod dużą presją, niby nic, a jednak można było stracić życie.

Opowieść Margaret Korsak przypomina dziś o tych wszystkich, dla których mimo okupacji Polska nigdy się nie poddała.

Opowieść Margaret Korsak o akcji malowania kotwicy na murach Filtrów

Symbol walki i wolności

Transkrypcja wideo

W samo południe, 1 sierpnia, kierownictwo NIK wzięło udział w uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Po południu, dokładnie w godzinie W, gdy w całej Warszawie i innych miastach Polski, rozległy się syreny alarmowe, by przypomnieć bohaterów Warszawy sprzed lat, kierownictwo Izby złożyło hołd powstańcom przed pomnikiem Gloria Victis na cmentarzu wojskowym, na warszawskich Powązkach.

 

 

 

Materiały audiowizualne dla radia, TV i portali internetowych >>

Informacje o artykule

Data utworzenia:
31 lipca 2017 16:08
Data publikacji:
01 sierpnia 2017 07:30
Wprowadził/a:
Andrzej Gaładyk
Data ostatniej zmiany:
02 sierpnia 2017 09:25
Ostatnio zmieniał/a:
Andrzej Gaładyk
Kierownictwo NIK oddaje hołd przed znakiem Polski Walczącej na murach budynku NIK

Przeczytaj treść ponownie