"Być zwyciężonym i nie ulec...". Rozpoczęły się uroczystości 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 2018

- Historia każdego narodu i państwa składa się z kart pięknych i wzniosłych ale także tragicznych i bohaterskich. Obecni żyjący w sposób szczególny muszą pamiętać o wszystkich tych którzy za wolność naszej ojczyzny oddali swoje życie i którym przyświecała dewiza , że "być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo" - powiedział prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 2018 2

W Parku Wolności zawsze dochodzi do wzruszających spotkań. Powstańcom zależy przede wszystkim na przekazaniu swoich wspomnień, relacji z walk, przypomnienia poległych koleżanek i kolegów. Uroczystości w Muzeum to jedno z pierwszych wydarzeń, które upamiętnia rocznicę wybuchu Powstania. Wieczór będzie należał do harcerzy, którzy rozpoczynają w Warszawie swój zlot. Kulminacyjna część uroczystości odbędzie się we wtorek i w środę. We wtorek na Zamku Królewskim - uroczysta sesja rady Miasta Stołecznego Warszawy a wieczorem przed pomnikiem Powstania, jak co roku msza polowa i Apel Poległych. Wcześniej kierownictwo NIK zapali znicze i złoży wieniec przy ścianie siedziby NIK, na której znajdują się oryginalne, pochodzące z czasów okupacji znaki Polski Walczącej. Zostały namalowane przez polski ruch oporu. Był to czyn bohaterski, bo w czasie wojny w budynku mieścił się Urząd Gubernatora Dystryktu Warszawskiego.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 2018 3

1 sierpnia wśród licznych wydarzeń najważniejsze będą uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej a o 17.00, w godzinę W hołd oddany przy pomniku Gloria Victis przy powstańczych kwaterach na wojskowych Powązkach. Później na cmentarzu na Woli przy pomniku Polegli Niepokonani - Apel Poległych - wspomnienie głównie cywilnych ofiar Powstania. W większości uroczystości weźmie udział prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 2018 4

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym okupowanej przez Niemców Europy. Do walki stanęło, wg. różnych szacunków od 20 do 30 tys. głównie młodych ludzi. Tylko niewielu z nich miało broń. W pierwszych dniach Powstania walczyli z kilkunastotysięcznym garnizonem Niemców, którzy szybko ściągnęli do Warszawy znakomicie uzbrojone posiłki. Lotnictwo, artyleria, saperzy systematycznie równali miasto z ziemią. Mimo to Powstańcy wytrwali 63 dni.

Materiały audiowizualne dla radia, TV i portali internetowych >>

Informacje o artykule

Data utworzenia:
28 lipca 2018 22:31
Data publikacji:
29 lipca 2018 13:00
Wprowadził/a:
Andrzej Gaładyk
Data ostatniej zmiany:
30 lipca 2018 09:28
Ostatnio zmieniał/a:
Katarzyna Prędota
Pomnik powstawnia warszawskiego obok flaga Polski i symbol Polski Walczącej © Fotolia

Przeczytaj treść ponownie