Godzina W – 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Prezes NIK składa wieniec przed znakiem Polski Walczącej Prezes NIK przed znakiem Polski Walczącej

Już w przeddzień rocznicy, 31 lipca Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski wziął udział w wieczornej mszy i uroczystym Apelu Poległych, który odbył się przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. Najważniejsze uroczystości odbywają się 1 sierpnia. W wielu punktach Warszawy nieliczni już powstańcy spotykają się w miejscach swoich walk. Towarzyszą im rodziny, harcerze, warszawiacy. Ważnym momentem jest złożenie wieńców przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. To hołd dla tych wszystkich, którzy pod niemiecką okupacją stworzyli tajne sądy, szkoły, prasę, armię i inne instytucje ”nieistniejącego” państwa polskiego.

Msza przed pomnikiem Powstania Warszawskiego apel poległych przed pomnikiem Powstania Warszawskiego

Niezwykle wzruszająca jest zawsze uroczystość o 17.00, w godzinę W, przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach. To z jednej strony hołd dla powstańców, z drugiej możliwość spotkania żyjących przy mogiłach swoich poległych koleżanek i kolegów. Ostatnim akcentem rocznicy 1 sierpnia jest złożenie wieńców przed pomnikiem Polegli - Niepokonani. Pomnik znajduje się w otoczeniu cmentarza na Woli. Kurhan, na którym stoi pomnik kryje w sobie prochy powstańców i kilkudziesięciu tysięcy cywilnych ofiar wymordowanych przez Niemców w czasie Powstania. W uroczystościach na Powązkach jak i na Woli uczestniczy prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

prezes NIK podczas Apelu Poległych  Uroczystość przed pomnikiem Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie były największym zrywem niepodległościowym w okupowanej Europie. Miało trwać trzy, cztery dni. Trwało 63. Podziemne Państwo Polskie wystawiło do walki 20 - 30 tysięcy powstańców, w większości była to młodzież. Byli słabo uzbrojeni. W zdobytych częściach dzielnic, w Śródmieściu, Mokotowie, Żoliborzu czy Woli zapanował entuzjazm. Zaczęła działać poczta harcerska, wiadomości przekazywała radiostacja Błyskawica, na domach masowo pojawiły się biało czerwone flagi. Radość nie trwała jednak długo. Niemcy szybko przeszli do kontrataku. Ściągnęli czołgi, wozy opancerzone i lotnictwo. Od strony Woli zaczęły atakować oddziały pod wodzą Oscara Dilrewangera. Jego oddziały brały udział w masowych mordach ludności cywilnej. To właśnie cywile ponieśli największe straty. Historycy szacują, że mogło zginąć nawet do 200 tysięcy ludzi. Poległo około 16 tys. powstańców. Ci, którzy przeżyli trafili do niemieckich obozów. Powrót dla wielu nie był końcem cierpień. Czekały na nich ubeckie więzienia i sowieckie łagry.  

Prezes NIK pod pomnikiem Polski Walczącej Pomnik Polski Walczącej w Warszawie

Materiały audiowizualne dla radia, TV i portali internetowych >>

Informacje o artykule

Data utworzenia:
01 sierpnia 2019 10:14
Data publikacji:
01 sierpnia 2019 14:09
Wprowadził/a:
Bogdan Ulka
Data ostatniej zmiany:
01 sierpnia 2019 15:14
Ostatnio zmieniał/a:
Andrzej Gaładyk
Pomnik Powstańców Warszawskich, flag Polski i znak Polski Walczącej © Fotolia

Przeczytaj treść ponownie