Zaproszeni do udziału w debacie przedstawiciele NIK zaprezentowali szczegółowe ustalenia opublikowanej pod koniec ubiegłego roku kontroli nadzoru nad przywozem przesyłek spoza UE, wykazując, że obecny system weryfikacji przesyłek o niskich wartościach jest nieskuteczny. Z ustaleń NIK wynika bowiem, że 99% przesyłek pocztowych i 96% przesyłek kurierskich o niskich wartościach zostało dopuszczonych do obrotu bez weryfikacji zasadności ich zwolnienia z należności celno-skarbowych. Obowiązujące przepisy nie pozwalają efektywnie zwalczać procederu unikania należności przywozowych oraz nie przeciwdziałają nielegalnemu przywozowi towarów na teren Polski.
Ustalenia kontroli NIK są zbieżne z raportem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP Jakub Bińkowski zwrócił uwagę, że obecnie sektor e-commerce zyskuje na znaczeniu w światowej, a tym samym w polskiej gospodarce. Szacować można, że w 2021 r. w Polsce rynek ten wzrośnie o 25%. W dobie pandemii handel elektroniczny umożliwia przetrwanie rodzimym producentom i wypełnia lukę w związku z brakiem możliwości sprzedaży w tradycyjny sposób. Istotnym problemem są rządzące tym rynkiem niekonkurencyjne zasady dla producentów i sprzedawców europejskich oraz chińskich. Ci drudzy korzystają ze wsparcia, na jakie europejscy producenci i sprzedawcy nie mogą liczyć. Europejski biznes ponosi z tego tytułu olbrzymie straty, a co za tym idzie - na znaczne straty narażony jest także Skarb Państwa.
Debata ZPP pt. “System nadzoru nad przywozem spoza UE przesyłek pocztowych i kurierskich o niskich wartościach – diagnoza i rekomendacje”
Analityk ds. gospodarki Chin Ośrodka Badań Azji Akademii Sztuki Wojennej Łukasz Sarek potwierdził, że funkcjonujący system jest korzystny dla Chin. Zwrócił również uwagę na problem, podnoszony także w kontroli NIK, dotyczący towarów przesyłanych w przesyłkach listowych i konieczności informatyzacji obrotu pocztowego.
Uczestnicy debaty zgodzili się, że wdrożenie postanowień dyrektywy VAT e-commerce nie rozwiązuje wszystkich problemów dotyczących obrotu przesyłkami o niskich wartościach. Pozostaje choćby kwestia wiarygodności danych przekazywanych przez chińskich nadawców tych przesyłek,
np. dotyczących opisu towarów czy deklarowanej wartości.
Wiceprezes NIK Małgorzata Motylow podczas debaty ZPP pt. “System nadzoru nad przywozem spoza UE przesyłek pocztowych i kurierskich o niskich wartościach – diagnoza i rekomendacje”
Organizatorzy panelu podziękowali przedstawicielom NIK za rzetelną diagnozę sytuacji i ważne ustalenia. Wiceprezes NIK Małgorzata Motylow zapewniła, że NIK będzie śledziła proces wdrażania dyrektywy VAT e-commerce w Polsce i jego skutki dla nadzoru nad obrotem przesyłkami o niskich wartościach.
Do udziału w debacie, która ze względu na pandemię odbyła się w formie zdalnej, zostali zaproszeni: wiceprezes NIK Małgorzata Motylow oraz dyrektor Delegatury NIK w Poznaniu koordynującej kontrolę Andrzej Aleksandrowicz. Udział w dyskusji wzięli również przedstawiciele ZPP: wiceprezes Marcin Nowacki, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Jakub Bińkowski oraz konsultant, analityk ds. gospodarki Chin Ośrodka Badań Azji Akademii Sztuki Wojennej Łukasz Sarek.
Materiały audiowizualne dla radia, TV i portali internetowych >>