Przejdź do treści
Jesteś tutaj:

Demokracja daje przewagę [Korupcja po europejsku, cz. 2]

W walce z korupcją demokracja daje przewagę [Korupcja po europejsku, cz. 2]

14 stycznia 2013 11:22

Transparentność to najlepsza broń w walce z korupcją – mówi Kjell Kristian Dørum z norweskiego Urzędu Kontrolera Obrachunkowego. I dodaje: - Gdy wybierasz się na wojnę z korupcją, to demokracja daje ci zdecydowaną przewagę.

Kjell Kristian Dørum z najwyższego organu kontroli Norwegii (odpowiednika polskiego NIK-u) przyznaje, że problem korupcji nie omija także jego kraju. W ostatnich latach toczyło się tam kilka głośnych postępowań przeciwko urzędnikom, którzy dopuścili się defraudacji, przyjęli łapówki lub po prostu przywłaszczyli sobie publiczne pieniądze.

Jak z korupcją walczą w Norwegii? Rozmowa z Kjellem Kristianem Dørumem

Korupcja w Europie 2

- Na szczęście korupcja w Norwegii omija najwyższe szczeble władzy - mówi Dørum. Wyjaśnia, że większość wykrytych przestępstw dotyczyła publicznych firm i spółek działających na poziomie lokalnym. Rząd włożył w ostatnich latach wiele wysiłku w walkę z nieuczciwymi urzędnikami. - W ogóle w Norwegii jest wiele potężnych sił zaangażowanych w walkę z korupcją - twierdzi audytor. Obok Policji czy Urzędu Kontrolera Obrachunkowego wymienia także inne instytucje publiczne, media oraz organizacje pozarządowe.

Choć więc w Norwegii dochodzi co jakiś czas do korupcji, to zjawisko to raczej nie przybiera na sile. - Nie bez znaczenia jest fakt, że Norwegia to otwarty, demokratyczny i liberalny kraj - wyjaśnia Dørum. I dodaje: - Myślę, że to po prostu trzeba powiedzieć: Gdy wybierasz się na wojnę z korupcją, to demokracja daje ci zdecydowaną przewagę.

Materiały audiowizualne dla radia, TV i portali internetowych >>

Informacje o artykule:

Data utworzenia: 14 stycznia 2013 11:22
Data publikacji: 14 stycznia 2013 11:22
Wprowadził/a: Krzysztof Andrzejewski

Data ostatniej zmiany: 05 lipca 2013 08:37
Ostatnio zmieniał/a: Andrzej Gaładyk

 

Przeczytaj treść ponownie

Najwyższa
Izba Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli
Skr. poczt. P-14, 00-950 Warszawa
tel. 22 444 50 00
nik@nik.gov.pl
NIP: 526-10-58-627, REGON: 000000052