Ósma rocznica katastrofy smoleńskiej. Pamiętamy

W tym roku mija już osiem lat od jednej z największych katastrof w historii polskiej państwowości. W centrali Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Krzysztof Kwiatkowski wraz z kierownictwem Izby złożył kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci byłego prezesa NIK, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zapalono także znicz pamięci dla tragicznie zmarłych pasażerów prezydenckiego samolotu.

Kierownictwo NIK składa wieniec pod tablicą pamiątkową Lecha Kaczyńskiego
Kierownictwo NIK oddaje chołd pod tablicą pamiątkową Lecha KaczyńskiegoTablica pamiątkowa Lecha Kaczyńskiego

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, w pobliżu lotniska Siewiernyj, rządowy samolot Tu-154 lecący na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się przy podejściu do lądowania. Zginęła Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy oraz 94 członków delegacji i załogi, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych oraz duchownych. Wśród nich cztery osoby związane wcześniej z Najwyższą Izbą Kontroli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński oraz Władysław Stasiak, Aleksander Szczygło oraz Sławomir Skrzypek.

Pamięć o nich w Najwyższej Izby Kontroli pozostaje wciąż żywa. Wspominani są nie tylko jako współpracownicy i przyjaciele, ale także jako Ci, którzy budowaniu polskiej państwowości oddali wiele lat życia.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski wraz z kierownictwem Izby bierze udział w oficjalnych uroczystościach. Krzysztof Kwiatkowski złożył wieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na warszawskich Powązkach i zapalił znicze na grobach byłych pracowników Izby, którzy zginęli w drodze do Katynia: Władysława Stasiaka, Aleksandra Szczygły oraz Sławomira Skrzypka.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski uczestniczy w obchodach rocznicy katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem
Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski składa kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy samolotu Tu-154M pod SmoleńskiemPrezes NIK Krzysztof Kwiatkowski składa kwiaty na grobie Władysława Stasiaka

Co roku, w dzień katastrofy smoleńskiej w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające tych, którzy zginęli w drodze do Katynia. Także pracownicy NIK oddają hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej w centrali Izby i w delegaturach.

W Krakowie przedstawiciele delegatury NIK, w imieniu prezesa i pracowników Izby, złożyli wiązankę kwiatów na sarkofagu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, spoczywającego wraz z Małżonką w Krypcie Srebrnych Dzwonów na Wawelu. Ich pamięć uczczono minutą ciszy.

Grób Lecha i Marii Kaczyńskich obok żołnierz pełniący wartęPortret Lecha i Marii Kaczyńskich wśród wieńców złożonych przy ich grobie

Materiały audiowizualne dla radia, TV i portali internetowych >>

Informacje o artykule

Data utworzenia:
09 kwietnia 2018 21:28
Data publikacji:
09 kwietnia 2018 21:28
Wprowadził/a:
Andrzej Gaładyk
Data ostatniej zmiany:
10 kwietnia 2018 11:53
Ostatnio zmieniał/a:
Andrzej Gaładyk
Zdjęcia pracowników NIK, którzy zginęli w katastrofie Smoleńskiej: Władysław Stasiak, Lech Kaczyński, Sławomir Skrzypek, Aleksander Szczygło

Przeczytaj treść ponownie