W 2008 r. NIK i Rada Kontroli Republiki Indonezji zawarły porozumienie o współpracy. Jego głównym celem jest umacnianie, promowanie i rozwijanie współpracy w obszarze kontroli sektora publicznego. W ramach tak rozumianego porozumienia Izba zorganizowała dwustronne seminarium, które stało się platformą wymiany wiedzy i wzajemnych doświadczeń między instytucjami. Obie strony uzgodniły wcześniej tematykę, którą były szczególnie zainteresowane. Wybór padł na kontrole środowiskowe oraz kontrole z zakresu długu publicznego.
Środowisko
Przedstawiciele NIK zaprezentowali ustalenia konkretnych kontroli środowiskowych przeprowadzonych w Polsce. Znalazły się wśród nich raporty dotyczące realizacji postanowień konwencji klimatycznej, funkcjonowania państwowego monitoringu środowiska, krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych oraz działań służb publicznych w zakresie zużytego sprzętu technicznego.
Goście podzielili się z kolei problemami związanymi ze zmianami klimatu. NOK Indonezji przeprowadził w ostatnich latach kilka kontroli w tym zakresie. Jakimi wnioskami zakończyły się audyty? Egzekwowanie prawa ograniczającego wpływ człowieka na zmiany klimatyczne powinno zostać poprawione, a współpraca między poszczególnymi instytucjami w tym obszarze polepszona.
Dług publiczny
Krajowe uwarunkowania związane z kontrolą długu publicznego zdominowały drugą część seminarium. O kształtowaniu się długu publicznego na przestrzeni lat, jego strukturze i wielkość mówili na wstępie przedstawiciele obu instytucji. Specyfika kontroli zarządzania długiem publicznym stanowiła główny punkt prezentacji. Wzajemna wymiana doświadczeń w tym obszarze ma na celu polepszenie metodologii kontroli sektora publicznego.
Materiały audiowizualne dla radia, TV i portali internetowych >>